Aktualności
Na tej stronie znajdziesz informacje o ważnych terminach, procedurach i naszych najnowszych przedsięwzięciach.

Poznajcie FreeDom
Ośrodek Terapii Uzależnień FreeDom w Mirkowie jest miejscem specjalizującym się w leczeniu osób, które borykają się z wszelkiego rodzaju nałogami (począwszy od alkoholu, narkotyków, dopalaczy czy leków, poprzez uzależnienia behawioralne – hazard, pracoholizm, internet czy gry komputerowe).

Czym są dopalacze?
Dopalacze to substancje psychoaktywne, które nie zostały zaklasyfikowane jako narkotyki i nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Działają one podobnie jak narkotyki.

Czy nawrót wpisany jest w chorobę alkoholową?
Alkoholizm jest chorobą przewlekłą i często, mimo, że osoba uzależniona przejdzie przez leczenie i terapię, to zmaga się z nią tak naprawdę do końca życia. Uzależnienie jest chorobą nawrotową, a więc skłonność do nawrotów jest normalną i naturalną cechą zdrowienia.

Depresja i alkohol
Depresja alkoholowa to jednocześnie skutek nadużywania alkoholu, jak również przyczyna coraz częstszego sięgania po tę używkę. Obserwując korelację pomiędzy depresją a alkoholem można mówić o depresji w przebiegu alkoholizmu oraz o alkoholizmie wtórnym do depresji. Można sklasyfikować pierwotny alkoholizm z wtórną depresją i pierwotna depresję z wtórnym alkoholizmem.

Na czym polega terapia DDA?
DDA to Dorosłe Dzieci Alkoholików. Część z nich sama zaczyna pić, część zostaje partnerem osoby uzależnionej, ponieważ dorastanie w rodzinie alkoholowej nie pozostaje bez wpływu na dorosłe życie.

Czym jest lekomania?
Lekomania czyli nadużywanie leków lub uzależnienie od nich plasuje się w czołówce nałogów, zaraz za alkoholizmem i narkomanią. To stan, w którym człowiek przyjmuje leki zbyt często i w zbyt dużych dawkach. Jest to forma toksykomanii, wywołująca stan fizyczny lub psychiczny jako interakcje leku z organizmem. Przyczyną lekozależności jest zbyt łatwy dostęp do leków w Polsce.

Jak postrzegają świat alkoholicy?
Alkoholizm w naszym społeczeństwie kojarzony jest ze wstydem. Nadużywanie alkoholu często prowadzi do alkoholizmu i przeradza się w chroniczną, postępującą chorobę. Alkoholik traci kontrolę nad piciem i zaczyna rujnować swoje zdrowie, zaniedbywać obowiązki dnia codziennego, niszczy dotychczasowe osiągnięcia zawodowe oraz rujnuje życie rodziny.

Czy alkoholik widzi swój problem?
Problem z alkoholem najczęściej widzą bliskie osoby uzależnionego, partner, dzieci, koledzy, znajomi, czy współpracownicy. Sam uzależniony wypiera ten fakt i nie przyjmuje go do siebie. To stanowi podstawowy problem – brak decyzji i zgody na leczenie. Przyczyną takiej postawy alkoholika są mechanizmy uzależnienia – ma on poczucie, że jego picie jest pod kontrolą.

Uzależnienie weekendowe
Najczęstszym nałogiem pojawiającym się w naszym społeczeństwie jest alkoholizm, ze względu na legalność i łatwą dostępność napojów wysokoprocentowych. Ogromny wpływ ma również
przyzwolenie społeczne i celebrowanie picia przy każdej możliwej okazji. Alkoholizm może przybierać różne formy. Mogą to być ciągi alkoholowe lub picie weekendowe.

Wpływ pandemii na uzależnienia
Izolacja społeczna w czasie pandemii jest szczególnie trudna dla osób, które na co dzień nie radzą sobie z samotnością. Każda trudna sytuacja może uruchamiać w nas nieprzepracowane rzeczy z przeszłości. Gdy jesteśmy zamknięci w domach, najprostszym sposobem, by poczuć się lepiej, jest sięgnięcie po alkohol lub inne używki.
Wiele osób uzależnionych mówi o tym, że pogubiło się w poszukiwaniu swojej tożsamości.