Zaburzenia lękowe a ryzyko wpadnięcia w nałóg
Lęk jest naturalnym stanem emocjonalnym, pojawiającym się w życiu każdego człowieka. W sytuacjach, gdy jesteśmy zmuszeni wyjść poza strefę komfortu, możemy odczuwać niepokój. Zdarzają się także sytuacje, gdy czujemy wielkie przerażenie, na przykład, gdy jesteśmy świadkami wypadku lub boimy się o własne życie. Strach związany z tymi sytuacjami jednak prędzej czy później mija. Co jednak, gdy stany lękowe stale się powtarzają?
Zaburzenia lękowe - czym są?
Są osoby, u których stan niepokoju utrzymuje się dłużej niż u innych, jest on silniejszy i wiąże się ze stałym napięciem. Takie osoby często są narażone na wystąpienie u nich poważniejszych zaburzeń, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Zaburzenia lękowe bardzo często paraliżują człowieka w sytuacjach dla niego stresujących.
Występowanie zaburzeń lękowych - w jaki sposób się objawia?
Zaburzenia lękowe to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Dotyczy głównie kobiet, chociaż zdarza się również u mężczyzn czy też dzieci. Ciężko jest więc określić dokładny współczynnik występowania, ponieważ istnieje wiele objawów lęku, a każdy przejawia się inaczej. Do najpopularniejszych należą:
- ciągłe poczucie zmartwienia,
- trudności w opanowaniu się,
- stałe poczucie przytłoczenia,
- nadmierne przerażenie wywołane odczuciem niepokoju,
- powracające myśli powodujące lęk,
- dolegliwości związane z układem krążenia oddechowym i pokarmowym,
- ciągłe drżenie rąk czy też całego organizmu,
- nadpobudliwość wywołana drastycznymi ruchami czy głośnymi dźwiękami.
Przyczyny zaburzeń lękowych
Możliwych przyczyn pojawienia się tego typu zaburzeń jest wiele:
- kwestie genetyczne (dziedziczenie zaburzeń);
- ciągły przewlekły stres spowodowany na przykład zmianą pracy, mieszkania, ciążą, dramatycznym wydarzeniem, przemocą itp.;
- brak zdrowia fizycznego odbijający się na psychice;
- pewne cechy osobowości (perfekcjonizm, potrzeba kontroli, niska samoocena).
Zaburzenia lękowe a nałogi
Jedną z przyczyn zaburzeń lękowych, jest zażywanie substancji psychoaktywnych. Osoby z zaburzeniami psychicznymi często popadają w alkoholizm czy narkomanię. Dzieje się tak, ponieważ szukają oni ucieczki od stałego poczucia lęku.
Warto jednak dodać, że alkohol, marihuana, czy silne środki uspokajające, dodatkowo nasilają lęk - zwłaszcza, gdy ich działanie ustępuje. Ludzie sięgają więc po nie częściej, gdyż nie są świadomi ich złego wpływu i tego, że używki nie uspokajają objawów, a jedynie ją utrwalają.
Niezbędne leczenie podwójnej diagnozy
W sytuacji, gdy mamy do czynienia z zaburzeniem lękowym oraz uzależnieniem, konieczne jest podjęcie specjalnych kroków terapeutycznych, czyli tzw. leczenia podwójnej diagnozy.
Pomocna jest wówczas opieka lekarza psychiatry. Jest to jedna z trudniejszych terapii, ponieważ oprócz odwyku, który jest potrzebny osobom uzależnionym, włącza się jeszcze zażywanie leków psychotropowych.
Pomoc specjalistów i wsparcie bliskich są w takich przypadkach nieocenione, ponieważ problemy z nałogami, jak i z psychiką, są poważnym schorzeniem, z którym człowiek nie jest zwykle w stanie poradzić sobie sam, jeśli nie ma odpowiedniego wsparcia.
Podejmij walkę jak najszybciej
Jak można zauważyć - zaburzenia lękowe to poważna choroba psychiczna, którą warto odpowiednio leczyć. Jest to istotne nie tylko dlatego, by prowadzić normalne i spokojne życie, ale też by nie popaść w nałogi. Leczenie jest trudną drogą, ale gdy się ją przejdzie, następuje błogi spokój i radość, które są podstawą do rozpoczęcia nowego życia - wolnego od problemów psychicznych i nałogowych.