Ośrodek leczenia uzależnień - Tarnów
Alkoholizm dotyka osób w różnych grupach społecznych i wiekowych, odpowiadając za nawet 5% wszystkich śmierci rocznie w skali globalnej. Pozornie nieszkodliwe picie dość szybko potrafi przerodzić się w poważny nałóg, z którym chory nie potrafi poradzić sobie samodzielnie.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Tarnów – jak przebiega odwyk alkoholowy?
Przerwanie ciągu alkoholowego i całkowite odstawienie picia to próby często podejmowane przez osoby znajdujące się w krytycznej bądź przewlekłej fazie alkoholizmu. Pokazują, że alkoholik ma pewne przebłyski świadomości, chce poprawy i zerwania z nałogiem, jednak zwykle zwyczajnie nie potrafi sobie z nim poradzić i z czasem wraca do alkoholu. Okresy trzeźwości mogą trwać nawet kilka miesięcy, ale nigdy nie są całkowicie permanentne. Podczas terapii uzależnień dąży się do tego, aby wypracować schematy zachowań i reagowania na bodźce kuszące do sięgnięcia po alkohol jako rozwiązanie problemu. Picie nie pomaga zwalczyć negatywnych emocji czy trudnych przeżyć – wyłącznie je tłumi, a z czasem powoduje jedynie narastanie problemów w życiu prywatnym i zawodowym.
Leczenie alkoholizmu - pacjenci z Tarnowa:
Leczenie uzależnień Tarnów – stawiamy na spokojną atmosferę
Piciu podporządkowane jest całe życie, a obowiązki, ambicje zawodowe, relacje rodzinne czy społeczne oraz dbałość o własne zdrowie schodzą na dalszy plan. W późniejszych fazach alkoholizmu zdarza się, że nawet świadomy swojego problemu alkoholik nie chce szukać pomocy. Tymczasem to właśnie terapia i ciągła współpraca ze specjalistą mają największe szanse powodzenia.
Uzależnieni od alkoholu z Tarnowa zmagają się ze stresem codziennego życia, nadmiarem obowiązków czy traumatycznymi przeżyciami. Alkoholizm może być napędzany depresją lub doprowadzać do pojawienia się stanów depresyjnych. W ośrodku leczenia uzależnień FreeDom budujemy atmosferę, w której pacjent ma czas na spokojną, bezstresową refleksję. Otwierając się przed terapeutą i grupą, alkoholik ma szansę zgłębić tkwiące w nim przyczyny sięgania po alkohol i przekierować swoje myślenie na rozwiązania problemów. Terapia to wzloty i upadki, pierwsze pojawiające się najczęściej w momencie uświadomienia sobie jak wiele alkohol zniszczył. To trudne do przetrwania, ale terapia ma za zadanie wspomóc proces leczenia.
Leczenie nerwicy - Tarnów. Ośrodek dla osób z podwójną diagnozą
Podwójna diagnoza odnosi się do częstego zjawiska występującego u osób cierpiących na zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych przy współwystępowaniu zaburzenia psychicznego (np. zaburzeń lękowych, nerwicy). Zaburzenia afektywne (depresja), a także niektóre zaburzenia osobowości, to choroby, które mogą być związane z nadużywaniem substancji takich jak alkohol czy narkotyki.
Osoby z podwójną diagnozą zasługują na szczególną uwagę podczas leczenia ze względu na wpływ, jaki dana używka może mieć na ich zdrowie fizyczne oraz sferę psychologiczną i społeczną. Pacjenci z Tarnowa z podwójną diagnozą wymagają kompleksowego podejścia do tematu - wynika to z faktu, że pacjenci z grupy dualnej przejawiają więcej zachowań ryzykownych, a także mogą mieć spore problemy natury społecznej. W naszym ośrodku prowadzimy m.in. leczenie nerwicy oraz depresji.
Początkiem odwyku alkoholowego zawsze jest detoks, prowadzący do całkowitego oczyszczenia organizmu z alkoholu i przygotowania pacjenta na pracę z terapeutą. W fazie krytycznej i przewlekłej uzależnienie fizyczne od alkoholu jest już tak silne, że odstawienie go powoduje problemy wieloorganowe – dochodzi do kłopotów z wątrobą, z układem krążeniowo-oddechowym, do pojawienia się drgawek, konwulsji, wymiotów, omdleń. Detoks wspierany jest podawaniem kroplówek i różnego rodzaju leków mających za zadanie ustabilizować organizm i doprowadzić ciało do stanu, w którym pacjent będzie gotów do pracy z terapeutą i grupą odwykową bez strachu o własne życie.
Czy każdy może skorzystać z pomocy ośrodka odwykowego? Oferta dla pacjentów z Tarnowa
Tak – terapia odwykowa jest dostępna dla wszystkich osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu, niezależnie od fazy choroby w jakiej się znajdują. Zdarzają się pacjenci, którzy już w fazie prealkoholowej lub ostrzegawczej widzą jak wiele uzależniają od alkoholu i chcą z tego zrezygnować, podczas gdy inni trafiają na leczenie dopiero w fazie krytycznej czy przewlekłej, gdy często po terapii muszą budować swoje życie zupełnie od nowa.
Zachęcamy do kontaktu także bliskich osób uzależnionych - prowadzimy bezpłatną terapię grupową dla osób współuzależnionych DDA we Wrocławiu, podczas której możliwe jest uzyskanie niezbędnego wsparcia.