Zespół abstynencyjny
Zespół abstynencyjny, inaczej odstawienny to stan zaburzeń somatycznych i psychicznych występujących po nagłym odstawieniu alkoholu. Jego czas trwania to od kilku godzin do kilku dni. Charakterystyczne dla niego są zaburzenia ogólnoustrojowe z równoległymi zaburzeniami psychicznymi. Jego nasilenie może się zmieniać i być różne dla różnych osób. Nie dotyczy on tylko osób uzależnionych, ale może wystąpić już nawet po jednorazowym, intensywnym spożyciu alkoholu. W takim przypadku trwa on krócej niż u osoby uzależnionej od alkoholu, która pije duże ilości przez długi czas i nagle odstawia etanol. Alkoholowy zespół abstynencyjny najczęściej przebiega w sposób niezagrażający życiu, ale jednak zdarza się czasem, że konieczna jest interwencja lekarska, by zapobiec śmierci pacjenta.
Objawy zespołu abstynencyjnego
Objawy zespołu abstynencyjnego związane są z ujawnieniem się patologicznie wzmożonej aktywności układu nerwowego i występują najczęściej w ciągu 6 do 24 godzin po zaprzestaniu picia, jeszcze zanim poziom alkoholu we krwi spadnie do zera.
Podstawowym objawem zespołu odstawiennego jest rozdrażnienie, rozbicie i ogólne złe samopoczucie. Objawia się między innymi drżeniem kończyn, głównie rąk. Może zdarzać się drżenie języka lub powiek. Wiele osób doświadczania bólów głowy połączonych z nudnościami i wymiotami. Pojawia się tachykardia oraz wzrost ciśnienia tętniczego. Alkohol działa moczopędnie, czego konsekwencją mogą być niedobory magnezu, wapnia i potasu powodujące zaburzenia elektrolitowe, a w konsekwencji prowadzące do zaburzeń rytmu serca. Do niebezpiecznych form zespołu odstawiennego należą silne drgawki, które mogą powodować urazy. Drgawki abstynencyjne polegają na nagłych, niekontrolowanych skurczach grup mięśniowych całego ciała i utraty kontaktu z otoczeniem. Może nastąpić niekontrolowane oddawanie moczu czy stolca. Głównym zagrożeniem jest ryzyko zachłyśnięcia się uduszenia treścią pokarmową. Przedłużający się napad może też spowodować niedotlenienie mózgu.
Objawom somatycznym towarzyszą objawy psychopatologiczne takie jak pobudzenie psychoruchowe, lęk, niepokój, bezsenność, napięcie, drażliwość, zachowania impulsywne. Skutkiem długotrwałego uzależnienia od alkoholu jest psychoza alkoholowa. Delirium tremens może w swojej skrajnej postaci doprowadzić pacjenta do samobójstwa czy samookaleczeń wynikających z występujących omamów słuchowych lub wzrokowych. Silnym objawem zespołu abstynencyjnego jest majaczenie, które dotyka większości osób uzależnionych. Majacząca osoba nie panuje nad swoją osobą – nie wie gdzie jest i co robi, w jakim kontekście się znajduje. Majaczenie alkoholowe jest jednym z nielicznych w psychiatrii stanów zagrożenia życia, dlatego taki pacjent wymaga bezwzględnej hospitalizacji. Zaburzenia świadomości oraz objawy wytwórcze: omamy i halucynacje występujące mogą prowadzić do agresji i uszkodzeń ciała, dlatego wymagają zastosowania wobec chorego przymusu bezpośredniego.
Zespół abstynencyjny - czy potrzebne jest leczenie?
Postać prosta alkoholowego zespołu abstynencyjnego nie wymaga leczenia. Zwykle wystarczy przeczekanie od kilku do kilkunastu godzin gorszego samopoczucia. Ważne jest wtedy nawadnianie organizmu. Jeśli jednak stan chorego zaczyna się pogarszać i zaczynają występować halucynacje, należy wtedy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W przypadku psychozy potrzebne jest podanie leków przeciwpsychotycznych, które mają za zadanie uchronić pacjenta przed nim samym oraz zadbać o bezpieczeństwo otoczenia, które staje się przedmiotem agresji chorego.
Warunkiem uniknięcia zespołu abstynencyjnego jest utrzymywanie abstynencji od alkoholu. Przebyte majaczenia alkoholowe znacznie zwiększają ryzyko ich ponownego wystąpienia po przerwaniu kolejnego ciągu picia. Dlatego, by zapobiec ryzyku utraty zdrowia, a nawet i życia, skorzystaj z pomocy specjalistów, by pozbyć się swojego uzależnienia i dołączyć do ludzi, którzy poradzili sobie z nałogiem. Ośrodek FreeDom w Mirkowie niedaleko Wrocławia umożliwia każdej zdeterminowanej osobie powrót do zdrowia i życia w wolności od nałogu. Skontaktuj się z nami, a ustalimy jakiej pomocy potrzebujesz i stworzymy warunki do Twojego trzeźwienia.