Jakie są objawy odstawienia heroiny?
Heroina jest jednym z najniebezpieczniejszych i najbardziej uzależniających narkotyków. Bardzo często prowadzi do degradacji psychicznej i ma destrukcyjny wpływ na zdrowie człowieka. Mimo odgórnych regulacji zabraniających produkcji oraz dystrybucji narkotyku, substancja ta jest w czołówce najbardziej popularnych środków psychoaktywnych.
Jak działa heroina?
Zażywanie heroiny poprzez wstrzykiwanie, doustnie, wdychanie czy palenie to najbardziej powszechne sposoby pozwalające szybko przekroczyć barierę krew-mózg i przekształcić się w morfinę. Podanie heroiny powoduje gwałtowny przypływ przyjemnych uczuć, czasem nawet ekstatycznych i powoduje tzw. haj. Działa niemal natychmiast po zażyciu i trwa od 6 do 8 godzin. Powoduje:
- uczucie euforii, rozluźnienie i błogostan
- zniesienie bólu
- zwężenie źrenic
- zwolnienie oddechu
- spowolnienie perystaltyki jelit
- skurczenie zwieraczy
- obniżenie temperatury i ciśnienia krwi
- osłabienie koncentracji
- zmniejszenie produkcji moczu
- zanik miesiączki u kobiet
Przedawkowanie heroiny
W wyniku jednorazowego zażycia zbyt dużej dawki narkotyku może dojść do przedawkowania. Jest to zwykle efekt zażycia wyjątkowo dobrze oczyszczonej substancji, która ma silniejsze działanie. Typowymi objawami przedawkowania są: spowolnienie pracy serca, ciężki i nierówny oddech, siność warg i skóry, częściowa lub całkowita utrata przytomności. W skrajnych przypadkach przedawkowanie powoduje zatrzymanie oddychania i w konsekwencji zgon.
Objawy abstynencyjnej po zażywaniu heroiny
Zespół abstynencyjny pojawia się wskutek zmniejszenia dawki narkotyku lub jego całkowitego odstawienia. Gdy organizmowi przyzwyczajonemu do reakcji metabolicznych z narkotykiem przestanie się dostarczać substancji psychoaktywnej, ciało zaczyna protestować, a reakcja organizmu czasem może być bardzo gwałtowna. Głód narkotykowy to trudna do opanowania chęć sięgnięcia po substancję psychoaktywną. Objawy odstawienia narkotyku dotyczą głównie układu nerwowego, trawiennego oraz krążenia. Mogą być bardzo zróżnicowane u różnych osób i mogą trwać nawet 7-8 dni. Ich nasilenie zależy od wielkości przyjmowanych dawek narkotyku, dróg jego podania oraz od ogólnego stanu zdrowia osoby zażywającej. Są często trudne do zniesienia i bolesne, dlatego osoba uzależniona powinna być w zamkniętym ośrodku, pod opieką specjalistów. Pierwsze symptomy głodu narkotykowego pojawiają się po około 10 godzinach od przyjęcia ostatniej dawki, a ich największe nasilenie przypada na 3-4 dzień. Do objawów odstawiennych należą:
- bardzo silna chęć sięgnięcia po narkotyk
- niepokój
- drażliwość i napady złości
- drżenie mięśni
- „gęsia skórka” i dreszcze
- nudności, wymioty, biegunka
- bóle brzucha
- bóle stawów i kości
- zaburzenia snu, bezsenność
- zwiększona potliwość
- katar i łzawienie oczu
- ślinotok.
Niekiedy, aby zapobiec dotkliwym objawom odstawienia heroiny, można zastosować terapię metadonem. Ten syntetyczny opioid podaje się osobie uzależnionej zamiast heroiny. Znosi on objawy abstynencyjnie, nie wywołując objawów euforycznych. Pacjent może w miarę normalnie funkcjonować.
Jak wyjść z uzależnienia od heroiny?
Kluczową rolę w przypadku osoby uzależnionej od heroiny odgrywa jej rodzina i bliscy, ponieważ takie osoby w większości przypadków bardzo rzadko same decydują się na leczenie. Najrozsądniej wybrać jest stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień, w którym przeprowadzony może być detoks. Ośrodek Leczenia Uzależnień FreeDom zapewnia kompleksową opiekę również nad osobami uzależnionymi od heroiny. Detoks organizmu z substancji toksycznych umożliwia wdrożenie kolejnego etapu leczenia. Wykwalifikowany personel ośrodka FreeDom w Mirkowie zapewnia opiekę i bezpieczną przestrzeń umożliwiającą powrót do zdrowia. Ośrodek FreeDom to na terenie Dolnego Śląska odpowiednie miejsce dla osób potrzebujących pomocy i wsparcia w walce z uzależnieniem.
Jaką postać ma heroina?
Heroina ma formę grudek, proszku lub nawet płynu, ale każda postać heroiny powoduje bardzo silne uzależnienie. Na czarnym rynku dostępne są:
- Brown sugar - tania, mocno zanieczyszczona postać heroiny. Ma formę zbrylonego proszku lub grudek w różnych kolorach: beżowym, szarym lub brązowym.
- China white - droższa postać heroiny o wyższej zawartości narkotyku. Ma kolor biały do lekko beżowego.
- Kompot - tzw. polska heroina, produkowana ze słomy makowej. Zdecydowanie częściej spotykana w czasach PRL-u, obecnie rzadko stosowana.
Efekty działania heroiny są tak wyniszczające, ponieważ nie chodzi tutaj wyłącznie o narkotyk, ale też znajdujące się w nim zanieczyszczenia i domieszki. Osoba uzależniona nigdy nie ma pewności, jaka dokładnie jest zawartość narkotyku, co może prowadzić do objawów przedawkowania heroiny. Po zażyciu zbyt silnej dawki heroiny, pierwszą pomocą jest podanie naloksonu, który pozwala przywrócić krążenie i oddychanie.
Do czego prowadzi stosowanie heroiny?
Heroina powoduje silne uzależnienie, nie tylko psychiczne, ale też fizyczne. U osób zażywających heroinę pojawia się strach przed objawami odstawienia, dlatego nie są w stanie zrezygnować z kolejnych dawek narkotyku, nawet jeśli zdają sobie sprawę z negatywnych skutków uzależnienia.
Uzależnienie od heroiny szybko postępuje, chory zazwyczaj rezygnuje z palenia na rzecz podawania dożylnego, żeby bardziej „ekonomicznie” wykorzystywać każdą dawkę. Oczywiście w warunkach ulicznych nie ma czystej heroiny, dlatego osoba uzależniona razem z narkotykiem podaje sobie różnego rodzaju zanieczyszczenia. Po wstrzyknięciu heroiny pojawiają się więc mechaniczne uszkodzenia żył, zatory i stany zapalne. Trudno jest zachować sterylność, dlatego może dojść też do podania sobie substancji powodujących gorączkę, tzw. pirogenów. Zażywanie heroiny prowadzi więc również do wysokiej gorączki, owrzodzeń, a nawet sepsy. Objawy odstawienia narkotyków są tak silne, że osoba uzależniona za wszelką cenę dąży do podania sobie kolejnej dawki. W kryzysowej sytuacji może więc zdecydować się na wielokrotne używanie tej samej igły i strzykawki, czy pożyczenie ich od innej osoby. Skutki zażywania narkotyków często obejmują więc zakażenie wirusami HIV oraz WZW B i WZW C.
Działanie heroiny jest tak silne, że chociaż z uzależnienia da się wyjść, aby uniknąć nawrotu, do końca życia trzeba zachowywać ostrożność np. zrezygnować z leczenia bólu za pomocą opioidowych leków przeciwbólowych (np. morfiny, tramadolu, oksykodonu).
Metody leczenia osób uzależnionych od heroiny
Niezbędne jest rozpoczęcie nie tylko detoksu, ale też terapii uzależnień. Na początek trzeba zacząć kontrolować uzależnienie fizyczne. Wdraża się tutaj leczenie substytucyjne, do którego wykorzystuje się takie leki, jak metadon czy buprenorfina. Zamienia się narkotyki na leki o podobnym działaniu na organizm, ale bezpieczne i umożliwiające normalne funkcjonowanie. Pozwalają zlikwidować objawy zażywania narkotyków, są czyste chemicznie, podaje się je doustnie i można precyzyjnie dawkować. Z czasem dawki leków substytucyjnych można zmniejszać, dlatego terapia jest łatwiejsza do przejścia, niż całkowite odstawienie z dnia na dzień, a to zmniejsza ryzyko nawrotu. Substytucja pozwala przede wszystkim uchronić przed przyjmowaniem kolejnych dawek, a przez to zminimalizować zagrożenie dla zdrowia.
Heroina uzależnia psychicznie, dlatego nie sposób wyjść na prostą bez terapii. Zażywanie heroiny powoduje zmiany nie tylko w ciele, ale też psychice, ponieważ uzależnienie całkowicie dominuje życie chorego. Efekty działania heroiny to chociażby zniszczenie relacji z bliskimi, stawianie na pierwszym miejscu narkotyku, niezdolność do wykonywania swoich obowiązków. Terapia pomaga pokonać również psychiczne objawy uzależnienia i na nowo nauczyć się normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Przejście terapii leczenia uzależnień pozwala na stałe uwolnić się od heroiny, dlatego warto zacząć je jak najszybciej - z czasem coraz trudniej wyjść z narkomanii. Jeżeli ktoś z Twoich bliskich ma ten problem, jak najszybciej zgłoś się na odwyk od heroiny.