Jak wyjść z uzależnienia od metaamfetaminy?
Kryształ, lód, ice, meta czy piko to popularne określenia metaamfetaminy czyli pochodnej amfetaminy. To niezwykle wyniszczający organizm narkotyk, jedna z najbardziej toksycznych i uzależniających substancji. Ma bardzo silne działanie psychoaktywne. Jej potencjał uzależniający jest wprost proporcjonalny do efektu przyjemności, jaką wywołuje. U różnych osób po zażyciu narkotyku efekt przyjemności może być inny i jest w dużej mierze uzależniony od sytuacji życiowej i psychicznej. Narkotyk ten uszkadza mózg, obciąża serce, a także powoduje występowanie psychoz, urojeń oraz myśli samobójczych.
Jak działa metaamfetamina?
Jest stymulantem i jak większość popularnych narkotyków, uzależnia przede wszystkim psychicznie. Po zażyciu tego narkotyku następuje pobudzenie psychoruchowe oraz seksualne. Przy większej ilości metaamfetaminy najczęściej traci się kontrolę nad swoimi odruchami seksualnymi. Narkotyk powoduje wzrost pewności siebie i otwartość. Nawet dotąd nieśmiałe osoby stają się towarzyskie i pewne siebie. Zażycie mety zmniejsza zapotrzebowanie na sen i powoduje brak odczuwania zmęczenia. Zmniejsza apetyt i hamuje uczucie głodu. Działa kardiotoksycznie, wywołuje wahania tętna oraz ciśnienia – zaburza pracę całego układu krążenia. Sieje spustoszenia wewnątrz organizmu, ale również objawy uzależnienia widoczne są na zewnątrz. Upośledzenie regeneracji skóry sprawia, że staje się ona szara i sucha. Charakterystycznymi objawami uzależnienia od metaamfetaminy jest pobudzenie, niepokój i nerwowość. Źrenice są rozszerzone i słabo reagują na światło. Zatrzymanie produkcji śliny przez ślinianki powoduje nieświeży oddech i problemy z uzębieniem. Inne objawy to lekki wytrzeszcz, brak koncentracji, zawroty i bóle głowy. Długotrwałe zażywanie powoduje zaburzenia psychiczne, paranoje, halucynacje, lęki, omamy, fobie, bezsenność czy agresję.
Jak metaamfetamina wpływa na organizm?
Poczucie szczęścia po zażyciu piko powoduje uwolnienie ogromnej ilości dopaminy i serotoniny. To one powodują stan euforii i ekstazę. Niestety zażywanie kryształu jednocześnie sprawia, że niszczone są komórki wytwarzające te neuroprzekaźniki. Długotrwałe narkotyzowanie się prowadzi do obumierania całych struktur nerwowych. Uszkodzone komórki nie mają możliwości zregenerowania się . To zaburza przepływ impulsów do mózgu i upośledza procesy myślowe. Bez narkotyku w organizmie osoba przestaje być zdolna do odczuwania radości. Zażywanie mety powoduje również zaburzenie funkcjonowania obszaru mózgu odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji. Z powodu osłabienia kontroli hamowania, uzależnionej osobie trudno jest powstrzymać się od nawyku, niezależnie od tego jak niebezpieczny jest on dla zdrowia i życia. Dlatego mataamfetamina jest tak niebezpieczna – uzależnia bardzo szybko, a wyjście z nałogu jest wyjątkowo trudne.
Jak wyjść z uzależnienia od metaamfetaminy?
Organizm osób zażywających metę potrzebuje coraz więcej substancji psychoaktywnej, by wywołać pożądanych efekt, ponieważ szybko uodparnia się na małe dawki. To może doprowadzić do przedawkowania, a czasem nawet śmierci. Czym dłużej zażywany jest narkotyk, tym trwalsze zmiany w układzie nerwowym powoduje. Dlatego tak ważna jest szybka interwencja i podjęcie decyzji o leczeniu. Jedyną metodą na wyjście z uzależnienia jest skuteczna terapia w ośrodku, który zapewnia odpowiednie warunki detoksu i opiekę wykwalifikowanego personelu. Nagłe odstawienie narkotyku wywoła nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego, dlatego tak ważna jest stała opieka specjalistów oraz monitorowanie funkcji życiowych. Ośrodek Terapii Uzależnień FreeDom w Mirkowie oferuje kompleksową pomoc w wyjściu z uzależnienia. To miejsce, w którym pomożemy Ci zrozumieć samego siebie i odnaleźć drogę do wyjścia z nałogu. Nasz ośrodek znajduje się na terenie Dolnego Śląska, niedaleko Wrocławia. Skontaktuj się z nami, a wspólnie ustalimy jak możemy Ci pomóc