Jak rozpoznać chorobę alkoholową?
Alkohol to jedna z substancji mocno wpływających na funkcjonowanie naszego mózgu, która jest w pełni legalna. To sprawia, że dostęp do niej jest bardzo prosty i jest ona wykorzystywana nie tylko dla własnej przyjemności, ale także w celach kulturowych i towarzyskich. Nie jest to substancja tak uzależniająca jak np. narkotyki, ale w przypadku regularnego spożywania w dużych ilościach uzależnienie bardzo szybko może wystąpić - mówi się wtedy o chorobie alkoholowej.
Czym jest choroba alkoholowa i jakie są jej objawy?
Choroba alkoholowa czy inaczej alkoholizm może rozwijać się przez bardzo długi czas, często niepostrzeżenie. Dopiero gdy uzależnienie posiada już zaawansowany stan, objawy choroby zaczynają być wyraźnie widoczne, a wtedy występuje trudność z ustaleniem granic między piciem dla przyjemności a niekontrolowanym przymusem sięgania po alkohol. Alkoholizm to choroba, która bardzo często generuje poczucie wstydu zarówno u osoby uzależnionej jak i u członków jej rodziny. To sprawia, że diagnoza może być utrudniona, ponieważ osoba uzależniona i jej najbliżsi nie chcą przyjąć do wiadomości, że jeden z członków rodziny jest chory i wymaga leczenia.
Do najpopularniejszych objawów choroby alkoholowej należy
- Głód alkoholowy – silne i ciągłe pragnienie i przymus picia alkoholu
- Zespół abstynencyjny — problemy zdrowotne związane z odstawieniem alkoholu
- Brak kontroli nad piciem alkoholu
- Życie skoncentrowane na piciu alkoholu
- Paranoja alkoholowa
- Stany depresyjne
- Otępienie alkoholowe — upośledzenie zdolności intelektualnych, przez alkoholowy zanik mózgu
- Zespół Korsakowa — przewlekła choroba powodująca dezorientację, problemy z pamięcią, osłabienie, niedożywienie, wyniszczenie organizmu mogące doprowadzić nawet do śmierci
- Pogorszenie wyglądu – skóra staje się wyblakła, pojawiają się zmarszczki, zaczerwienienia, twarz jest opuchnięta, a oczy podkrążone
Kto stawia diagnozę i jak wygląda leczenie?
Rozpoznaniem alkoholizmu zajmuje się psychiatra, specjalista psychoterapii uzależnień lub psycholog. Diagnoza wystawiania jest na podstawie zaobserwowanych objawów. Czasami wystarczające jest zauważenie jednego charakterystycznego objawu, aby wiedzieć, czy dana osoba potrzebuje specjalistycznej pomocy. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj, gdy choroba alkoholowa jest już w zaawansowanym stadium - w innych przypadkach, musi wystąpić więcej objawów, aby mieć pewność co do prawidłowości diagnozy.
Leczenie alkoholizmu musi przebiegać w specjalnym ośrodku przy wsparciu specjalistów, ponieważ domowe leczenie jest nieskuteczne. Uzależnienie od alkoholu to intensywna terapia stacjonarna, której podstawowym warunkiem jest całkowita abstynencja. Przed przystąpieniem do leczenia osoba uzależniona musi całkowicie odstawić alkohol i poddać się detoksykacji, która ma na calu oczyszczenie organizmu ze szkodliwej substancji. Bardzo ważnym etapem w leczeniu alkoholizmu jest uświadomienie sobie problemu przez chorego i chęć do przyjęcia pomocy. Po badaniach i wstępnej diagnostyce dobiera się odpowiedni sposób terapii. Walka z chorobą przebiega pod czujnym okiem psychoterapeuty, który uczy osoby uzależnione nowych zdrowych nawyków oraz życia w społeczeństwie bez uzależnienia. Całe leczenie może trwać od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Jednak należy pamiętać, że terapia tak naprawdę trwa całe życie, ponieważ po wyjściu z ośrodka dana osoba zostaje sama i to od niej zależy czy będzie się w stanie samodzielnie kontrolować podczas codziennego życia i czy nie wróci do uzależnienia.
Dlaczego warto korzystać ze wsparcia specjalistów?
Choroba alkoholowa to bardzo poważna sprawa i w celu jej zwalczenia nie wystarczy tylko odpowiednia motywacja i samokontrola. Te czynniki są bardzo ważne, jednak dopiero w połączeniu z odpowiednią terapią i wsparciem specjalistów możliwe jest zerwanie z uzależnianiem i rozpoczęcie życia na nowo. Dzięki korzystaniu z pomocy specjalistów oraz specjalistycznych ośrodków pomagających w walce z uzależnianiem możliwe będzie nie tylko wyjście z alkoholizmu, ale także nauczenie się, tego jak żyć w sposób prawidłowy bez potrzeby korzystania z używek i co ważniejsze - jak odmawiać w sytuacji, gdy ktoś zaproponuje wypicie alkoholu.