Czym są i jak działają dopalacze?
Najpopularniejszym uzależnieniem, o którym słyszy się najwięcej, jest alkoholizm – organizowane są m.in. różnego rodzaju akcje uświadamiające o negatywnym wpływie procentowych trunków na organizm człowieka. Rzadziej natomiast mówi się o niebezpiecznym środku odurzającym, jakim są dopalacze. Są one niestety często stosowaną używką, zwłaszcza wśród młodzieży.
Czym są dopalacze?
Nie ma tak naprawdę jednoznacznej definicji dla tego pojęcia. Część naukowców uważa je za rodzaj narkotyków, które jeszcze do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni uważają, że są to po prostu substancje psychoaktywne, a jeszcze inni określają je jako mieszankę trucizn.
Jednak wszystkie te określenia zawierają w sobie główny cel dopalaczy - mianowicie wywołanie w organizmie określonych stanów zaburzających samoświadomość, takich jak odurzenie, pobudzenie, wywołanie halucynacji.
Jakie typy dopalaczy wyróżniamy?
Istnieje wiele odmian dopalaczy. Pierwszym z nich są preparaty ziołowe, często przedstawiane nawet jako leki. Zawierają one głównie związki halucynogenne, które powoduje wyciąg z muchomora, szałwii wieszczej czy powoju hawajskiego. Występują najczęściej w postaci suszu czy ekstraktu, przez co wydają się nieszkodliwe, co jednak nie jest prawdą.
Inną odmianą są tzw. dopalacze mieszane, zawierające najczęściej mieszanki powyżej wymienionych roślin, ale też związki psychoaktywne czy alkaloidy, mogące być dla człowieka śmiertelne.
Dopalacze występują także w odmianie syntetycznej. Ten typ jest bardzo zbliżony działaniem do znanych narkotyków, takich jak amfetamina, metaamfetamina, marihuana, czy haszysz.
Najbardziej niebezpieczny jest jednak mefedron, którego działanie jest podobne do kokainy – łatwo wchłania się do organizmu i powoduje szybki wzrost temperatury ciała, w tym tkanek mózgu czy serca, które bardzo szybko mogą się przegrzać. Leczenie narkomanii wymaga odpowiedniego podejścia i czasu - powinno być przeprowadzane pod okiem specjalistów.
Wpływ dopalaczy na organizm
Wiadomo już, że dopalacze mają głównie działanie pobudzające, jednak aby bardziej szczegółowo zobrazować ich działanie, warto przedstawić objawy, jakie występują po ich zażyciu, tj.:
- nadwrażliwość zmysłowa,
- zmienność nastrojów,
- wyolbrzymianie emocji,
- omamy wzrokowe i słuchowe,
- ból głowy,
- zaburzenia rytmu serca,
- bezsenność,
- problemy z koncentracją,
- stany lękowe,
- oczopląs,
- nadmierna potliwość,
- wymioty.
Są to jednak wbrew pozorom jedne z bezpieczniejszych skutków zażycia dopalaczy, bowiem bardzo często prowadzą one do zagrożenia życia poprzez:
- zawał serca,
- udar mózgu,
- próby samobójcze,
- śpiączkę,
- niewydolność organów.
Dopalacze wśród młodzieży
Mimo że w niektórych szkołach organizowane są zajęcia z psychologiem, dotyczące szkodliwości dopalaczy, to niestety w dalszym ciągu młodzież nie jest świadoma, jak wiele złego mogą one spowodować pod kątem zdrowia fizycznego i psychicznego.
Młodzi ludzie coraz częściej sięgają po te używki, chcąc przypodobać się rówieśnikom, lub by uciec od przytłaczających spraw. Sięganiu po dopalacze przez młodych sprzyjają również handlarze, którzy często koczują pod szkołą, chcąc naciągnąć uczniów na zakup towaru - często niewiadomego pochodzenia.
Zażycie dopalaczy w przypadku młodych ludzi nieraz kończy się tragicznie. Powyżej wymienione objawy związane z zagrożeniem życia występują znacznie częściej, gdyż dzieci i młodzież są jeszcze w okresie rozwojowym, nie mają wypracowanego układu odpornościowego i są dużo bardziej narażone na poważne skutki uboczne.
Niebezpieczeństwo zażywania dopalaczy
Dopalacze, jako że często są niewiadomego pochodzenia, to jedne z najniebezpieczniejszych używek i ich zażywanie może skończyć się tragicznie. Ważne jest, by dorośli przestrzegali przed nimi dzieci i młodzież oraz obserwowali ich zachowanie, ponieważ to od dorosłych - m.in. rodziców i nauczycieli - w głównym stopniu zależy zdrowie i bezpieczeństwo dzieci. Jeśli jednak znamy kogoś, kto zażywa dopalacze, warto - nim będzie za późno - skonsultować się ze specjalistami z ośrodka terapii uzależnień w Mirkowie k. Wrocławia lub ośrodka terapii uzależnień w Chrząstowicach k. Opola.