Czym jest uzależnienie?
Uzależnienie jest stanem psychicznym, a niekiedy także fizycznym, w którym odczuwamy konieczność zażywania środka, w sposób ciągły lub okresowy, w celu doznania jego wpływu na psychikę, a niekiedy także po to, aby uniknąć przykrych objawów wynikających z jego braku. Uzależnienie możemy rozpoznać po silnej potrzebie wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. To także ryzykowne, wymykające się spod kontroli zachowanie. Uzależnienie psychiczne objawia się wzrostem napędu związanego z poszukiwaniem środka uzależniającego, spadkiem tolerancji na jego działanie, osłabieniem woli, obsesją brania i natręctwami myślowymi, które nawracają nawet po wieloletniej abstynencji. Charakteryzuje się oszukiwaniem samego siebie i fizycznym wyniszczaniem. Osoba taka często zaprzecza, że ma problem. Uważa, że kontroluje sytuację i trudno ją namówić na jakąkolwiek formę pomocy.
Uzależnienie jest granicą, gdzie czynność powodująca przyjemność staje się przymusem. Jej przekroczenie oznacza zniewolenie od przyjemności. Potrzeba zażywania występuje nawet wtedy, gdy przestaje już sprawiać przyjemność.
Uzależnić można się praktycznie od wszystkiego, co służy człowiekowi i aktywnie wpływa na jego mózg. Każde zachowanie, które pozwala uzyskać nagrodę lub uniknąć psychicznego dyskomfortu, może przekształcić się w przymus i nas uzależnić.
Kiedy zaczyna się uzależnienie?
Pierwszym sygnałem zwiastującym uzależnienie jest fakt, że nie możemy powstrzymać się od wykonywania jakiejś czynności lub zażycia konkretnej substancji. Problem pojawia się w momencie, kiedy przestajemy mieć kontrolę nad konkretną czynnością. Dochodzimy wtedy do wniosku, że to ona zaczęła nami sterować i rządzić naszym życiem - a nie odwrotnie. W sytuacji, kiedy zaobserwujemy objawy uzależnienia u siebie lub u kogoś ze swoich bliskich, warto zwrócić się po pomoc do specjalistów, zapisać na terapię lub do ośrodka leczenia uzależnień w woj. dolnośląskim. Samodzielnie próby poradzenia sobie z problemem mogą okazać się ponad nasze siły.
Jak sprawdzić czy jestem uzależniony?
Do kryteriów diagnostycznych uzależnienia zaliczane są następujące objawy i zachowania:
1. silne pragnie przyjmowania substancji albo poczucie przymusu jej przyjmowania
2. trudność kontrolowania zachowania związanego z przyjmowaniem substancji – rozpoczęcia jej przyjmowania, zakończenia lub ilości
3. fizjologiczne objawy odstawienia występujące po przerwaniu lub zmniejszeniu ilości przyjmowanej substancji
4. stwierdzenie tolerancji i przyzwyczajenie się
5. zaniedbywanie innych źródeł przyjemności lub zainteresowań,
6. zwiększona ilość czasu poświęcona na zdobywanie lub przyjmowanie substancji, albo na odwracanie następstw jej działania
7. przyjmowanie substancji mimo dowodów i wiedzy o jej szkodliwych następstwach
Aby rozpoznać, że mamy do czynienia z nałogiem u danej osoby, konieczne jest stwierdzenie, że minimum trzy spośród podanych kryteriów zostały spełnione w okresie jednego miesiąca.
Jakie są symptomy uzależnienia?
Symptomami, które mogą świadczyć o uzależnieniu są tolerancja i odstawienie. Tolerancja jest potrzebą przyjmowania coraz większych ilości danej substancji by utrzymać efekt euforyzujący. Odstawienie wywołuje reakcje prowadzące do nieprzyjemnych objawów abstynencyjnych. Potrzebny wówczas może być odwyk alkoholowy.
Gdzie wyleczyć się z uzależnienia?
Miejscem, w którym osoby uzależnione otrzymają fachową pomoc terapeutyczną jest Ośrodek Terapii Uzależnień Freedom w Mirkowie na Dolnym Śląsku. W tym przyjaznym miejscu, blisko natury, profesjonalną opiekę i leczenie otrzymają osoby uzależnione od alkoholu i dopalaczy.
Leczymy także uzależnienia od hazardu. Jest to przypadłość trudna do wyleczenia, jednak z pomocą specjalistów jest to możliwe. Pomagają oni wypracować nawyki, pozwalające na rezygnację z uczestniczenia w grach hazardowych. Sprawdź naszą ofertę dla pacjentów z miast:
uzależnienie od hazardu Wrocław,
uzależnienie od hazardu Kraków,
uzależnienie od hazardu Katowice.